Výchova dětí v současné době je velkým tématem. Většinou se rodiče dělí na dva nesmiřitelné tábory, kdy jedni výhradně zastupují klasickou výchovu. Nastavují jasná pravidla a vyžadují disciplínu. Druhá strana barikády naopak soucítí s dítětem, a i pro svou pohodlnost slevuje z nároků. Je samozřejmě na každém z nás, jakou pozici zaujme.

Autorita versus kamarád

Pokud se jedná o výchovu dítěte s ohledem na jeho zdravý vývoj, je nutné nastavit pravidla. Ať už se jedná o úklid v dětském pokoji, ochota pomoci rodičům, nebo jiné rutinní úkoly. Zde zřejmě poslouží asi nejvíce zdravý „selský“ rozum. Asi v každém ohledu je dobré zaujmout postoj autority. Každé dítě je samozřejmě osobnost, kterou je důležité nepodcenit. V případě, že je dítě natolik zralé a pochopí hierarchii v rodině, není problém s ním jednat v určitých případech jako s kamarádem. Včas pochopí, že z toho pro něj plynou určité výhody. Dá si lidově řečeno dvě a dvě dohromady. Pokud splní úkol, rodič bude spokojený a zároveň mu bude poskytnuta určitá svoboda. Nebude si připadat jako nerovnocenný článek rodiny.

Motivace

Ale ani s odměnami se nesmí šetřit. Správně motivované dítě bude ve výsledku výkonnější než děti, které „musí“ plnit úkoly stůj co stůj. Pozor ale na správnou motivaci v podobě odměny, nezaměňovat s uplácením. Tak jako každá úspěšná práce má být po zásluze odměněna i zde platí pravidlo, které by se nemělo brát na lehkou váhu. Sami pak oceníme, když bude dítě ochotné samo od sebe pomoci bez jakéhokoliv profitu. To by měl být ten nejlepší dárek pro nás jako pro rodiče. S tím souvisí i lehké domácí práce – vynesení odpadků, nebo starost o čtyřnohého miláčka by měla být samozřejmostí.

V rámci výchovy nezapomeňme i na to, že jsme sami byly dětmi. Slovo musíš jsme nenáviděly. Proto jej odstraňte ze svého slovnímu a jděte na věc diplomaticky. Uvidíte, že ve vaší rodině zavládne harmonie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here