Znáte to, ráno vstanete, kouknete do zrcadla a z něj na vás kouká kdosi, komu stojí vlasy kolem celé hlavy. Takže vezmete tužidlo, lak a snažíte se jim vrátit jejich zasedací pořádek. A když už máte v rámci svých možností hotovo, tak to stejně není ono. Je složité kouzlit z ničeho. 

Spoustu žen trápí jejich koruna krásy, protože na nich, v tomto ohledu, příroda šetřila. Kupujeme si drahé šampony, masky a séra na vlasy. A věříme tomu, že při jejich používání budeme mít svoji hřívu jako ty modelky z reklam. A když tomu tak po měsíci používání není, jsme zklamané a deprimované. Připadáme si jako ztracený případ a závistivě koukáme na kamarádku a na její krásné, lesklé, dlouhé a husté vlasy. Ano, někomu příroda opravdu nadělila víc než jen na jednu hlavu. 

Takže jsme zjistili, že šampony, masky ani séra nějak nezabírají. Co teď s tím?  

No poo 

Je tu jedna alternativní metoda péče o vlasy. Ta vznikla dlouho před vynálezem šamponu. V dnešní době nese název No poo (zkratka z anglického spojení No shampoo – bez šamponu). A teď se ve vaší hlavě zrodila otázka: „Jak si mám mýt vlasy bez šamponu?” Jednoduše, a navíc také levně.  

Když začnete s metodou no poo, musíte překonat jeden až dva měsíce, kdy vaše vlasy budou vypadat ještě hůř než kdy před tím. Ale vydržte, stojí to za to! Jak dlouho bude trvat detox vašich vlasů záleží na tom, jak moc jsou závislé na chemii (tedy konvenční kosmetice). 

Každý šampon, vám odmastí vlasy na 100 %. Říkáte si: „No to je super, to chci!” Problém je ale v tom úplném odmaštění. Vlas je obalen přirozeným ochranným (mastným) filmem. Každým šamponováním o tento film přichází a pokožka ho musí znovu vytvářet. Čím víc odmašťujete, tím víc pokožka pracuje na tom, aby ochranu vlasu vrátila. Už tušíte ten začarovaný kruh? Čím více si budete umývat vlasy šamponem, tím víc se vám budou mastit. (Tím víc šamponu spotřebujete, a tím víc na tom vydělá výrobce.) 

Ingredience, které se používají na mytí vlasů při metodě no poo, jsou šetrnější. Vlasy vám sice odmastí, ale ne na 100 %. Zůstane zachován právě ten slaboučký ochranný film kolem každého vlasu. Na pohled ani na dotek není znatelný. Jen tam prostě je a pokožka hlavy je spokojená, že nemusí pracovat a může odpočívat a dělat jiné důležité věci. 

Suroviny na mytí vlasů  

Každý člověk je jedinečný, a proto každému sedne něco jiného. Tato metoda mytí vlasů není pro každého. Je hodně o zkoušení, vytrvalosti a bádání. Taky je potřeba mít na no poo čas. A ten je v dnešní době nedostatkovým zbožím. Výsledek ovšem stojí za to. 

Takže čím si tedy mýt vlásky? Nejpopulárnější je hladká žitná mouka. Smícháním mouky a vody vytvoříte tekuté těstíčko, které nanesete na mokré vlasy a promnete stejně, jako při používání šamponu. A pak spláchnete. Při tomto mytí může nastat problém s ucpáváním odpadu, proto těstíčko musí být hodně řídké. 

Další neméně oblíbenou alternativou mytí vlasů je použití vaječných žloutků. 1-2 žloutky výborně umyjí a vyživí vlasy. Do rozmíchaných žloutků můžete přidat další pečující látky jako například med nebo citron. 

Na našem trhu můžete zakoupit také jíly na mytí vlasů (marocký jíl), nebo bylinné prášky (reetha). Stačí do nich přidat jen trochu vody a můžete jít na věc.  

Je spousta možností jak a čím si mýt vlasy. Zkuste si najít tu svoji. Budete mile překvapeni 

Kyselý oplach 

Kyselý oplach se provádí po použití mycí směsi se zásaditým PH. To je například soda (mytí sodou se doporučuje jen v omezeném množství v začátcích) nebo marocký jíl. Na oplach si můžete například zředit jablečný ocet s vodou v poměru 1:1. A tím si na závěr mytí opláchnout vlasy, které už nemusíte znovu mýt vodou. Odér po jablečném octu z vlasů vyprchá, jakmile uschnou. Je výborný i na pokožku s lupy. 

Pokud nevíte, jestli je vaše mycí směs zásaditá nebo kyselá, nic se neděje. Jablečný ocet můžete používat vždy.  

Je toho spousta, co by se o no poo dalo napsat. A sousta toho už i napsaného je. Tak neváhejte a hledejte svoji metodu mytí vlasů. Budou vám vděčné. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here