Podle odhadu lékařů trápí prostatické potíže až 650 tisíc mužů v České republice. Více než polovina těchto mužů tyto problémy přehlíží. Pomoc však může být doslova na dosah ruky.

Zvětšená prostata způsobuje především problémy s močením, nejčastěji v podobě častého močení. Zdravý muž by měl v noci chodit na toaletu minimálně a přes den asi čtyřikrát až pětkrát. Alespoň při standardním příjmu tekutin.

Problémy s prostatou obvykle začínají právě častou návštěvou toalety v noci. Přitom čas močení je delší, je nutné více tlačit a močit opakovaně. Proud moče je užší a přitom přetrvává pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Právě tohle jsou prvotní příznaky, které signalizují, že něco není v pořádku.

Co si vlastně můžeme představit pod zvětšenou, v odborných kruzích často nazývanou zbytnělou prostatou? S postupujícím věkem a v souvislosti s účinkem mužského pohlavního hormonu testosteronu se prostata začne zvětšovat a začne tlačit na močovou trubici, výsledkem jsou již zmíněné potíže s močením. Tkáň prostaty váží při narození chlapce zhruba 15 gramů. Od patnáctého roku věku ale dochází u všech mužů k jejímu zvětšování. Jenže pozor, nezvětšuje se celá žláza, ale jen vnitřní část prostaty. Růst a rozvoj prostaty je individuální, některému muži se prostata zvětší během života třikrát až čtyřikrát, někomu třeba jen dvakrát. Neznamená to ale, že by měl potíže poloviční, naopak, i muž s menší prostatou může mít větší problémy s močením.

Pokud však problémy neustupují a kvalita života se snižuje, je třeba navštívit lékaře, který prostatu vyšetří a zvolí vhodnou léčbu.

A jak předcházet problémům s prostatou? Důležité je pravidelně močit, snažit se nezadržovat moč a věnovat se pravidelně sexuální aktivitě. Také je nanejvýš vhodné vyvarovat se kořeněných jídel, omezit příjem alkoholu a kávy. Preventivní opatření nejsou tedy nijak složitá. Je potřeba jim pouze pravidelně věnovat pozornost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here